چرا باید تشخیص اوتیسم در نوزادان را جدی بگیریم؟

چرا باید تشخیص اوتیسم در نوزادان را جدی بگیریم؟
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

اوتيسم يكي از اختلالات عصبي_رشدي می باشد که جنبه های مختلف توانمندي فرد مبتلا شامل مهارت هاي شناختي، اجتماعي و ارتباطي را در بر می گیرد. عدم تشخيص به موقع اوتیسم مشكلات بسيار زيادي را براي مبتلايان و خانواده اين افراد به وجود مي آورد. در حالی که تشخیص زودهنگام اوتیسم در نوزادان (Early Intervention) تأثیرات مثبت طولانی مدت بر علائم و مهارتهای کودک در سنین بالاتر خواهد گذاشت.

علائم اولیه اوتیسم در نوزادان

 • در نوزادان دچار اوتيسم تا شش ماهگي يا بعد از آن لبخندهاي عميق يا حالت هاي شاد و گرم وجود ندارد.
 • در نه ماهگي يا بعد از آن هيچ عكس العملي نسبت به صداها، لبخند يا ديگر حالات چهره را نشان نمي دهد.
 • 10 ماهگي هيچ واكنشي نسبت به اسمش نشان نمي دهد.
 • 12 ماهگي توانايي اشاره كردن، نشان دادن، رسيدن به اشياء يا باي باي كردن را ندارد.
 • تا 16 ماهگي كودك هيچ لغتي را نمي گويد.
 • 24 ماهگي هيچ عبارت دو كلمه اي معني دار تكراري تا تقليدي را نمي تواند توليد كند.
 • تا حدود 36 ماهگي در صحبت كردن، آواسازي و مهارت هاي ارتباطي – اجتماعي داراي نقص است.
 • بعضی از نوزادان تا ۲سالگی به نظر رشد معمولی و طبیعی دارند اما بعد از آن شروع به عقب نشینی(پس روی) می کنند.

 

اهمیت تشخیص زودهنگام اوتیسم در نوزادان

اهمیت تشخیص زودهنگام اوتیسم در نوزادان از این بابت می باشد که تا سنین قبل از پیش دبستانی مغز کودک خردسال هنوز در حال شکل گیری است. به این معنی که مغز انعطاف پذیری بیشتری داشته و قابل تغییر می باشد. این ویژگی منعطف بودن مغز باعث می شود درمان هایی که در این دوره انجام می شود، در دراز مدت موثرتر باشند. به همین جهت به این سنین دوره طلایی درمان گفته می شود.

تشخیص زودهنگام اوتیسم در نوزادان نه تنها بهترین شروع ممکن را به کودکان می دهد، بلکه بهترین فرصت برای رسیدن به توانایی های کامل آنهاست. هرچه زودتر کمک و آموزش به کودک شروع شود شانس یادگیری و پیشرفت بیشتر می شود.

در دستورالعمل های اخیر از پزشکان خواسته شده به محض تشخیص اوتیسم در نوزادان و یا حتی مشکوک شدن به اوتیسم تمرینات یکپارچه رشدی و رفتاری شروع شود. (منظور از این تمرینات یکپارچه، هماهنگی حسی، توانایی کودک در احساس، درک و سازمان‌دهی اطلاعات حسی و حرکتی از محیط و بدن است. بنابر این موجب می‌شود که همه حس‌ها هماهنگ باشند.)
با تشخیص زودهنگام اوتیسم در نوزادی، برخی از کودکان مبتلا چنان پیشرفت می کنند که وقتی بزرگتر می شوند دیگر در طیف اوتیسم قرار نمی گیرند.

رابطه تشخیص زودهنگام اوتیسم در نوزادان و خارج شدن از طیف اوتیسم:

بسیاری از کودکانی که بعدها از طیف اوتیسم خارج می شوند(علائم اوتیسم در آن ها به شدت کاهش می یابد)، موارد مشترکی دارند. ‎از جمله این که در تمامی این کودکان تشخیص اوتیسم و شروع درمان در سنین بسیار کم صورت گرفته است. همچنین این دسته از کودکان اتیستیک یک هوش ذهنی بالاتر (ضریب هوشی ، اندازه گیری توانایی تفکر) نسبت به کودکان متوسط مبتلا به اوتیسم دارند و در عین حال مهارت های زبانی و حرکتی در آن ها خیلی بهتر است که در واقع می تواند بین این مورد و تشخیص زودهنگام اتیسم و شروع درمان چرخه مثبتی ایجاد شده باشد.

برنامه های درمانی اولیه پس از تشخیص اوتیسم

 • آموزش خانواده ها
 • گفتار درمانی
 • کار درمانی
 • خدمات شنوایی
 • فیزیوتراپی
 • خدمات تغذیه ای

 

اهداف تشخیص زودهنگام اوتیسم در نوزادان:

با تشخیص به موقع و در سنین طلایی به کودکان اوتیسم کمک می شود تا مهارتهای اساسی مانند مهارت های بدنی، تفکر، ارتباطی، اجتماعی، عاطفی را که کودکان عادی در دو سال اول زندگی یاد می گیرند ، کسب کنند. به ابن ترتیب می توانند مانند دیگر  کودکان به مدارس عادی رفته و هم گام با آنان تحصیل کرده و رشد کنند و در بزرگسالی فرد مستقلی باشند.

موسسه خیریه ارمغان حیات شکوفه ها تمامی تلاش و همت خود را در آشنایی والدین با اوتیسم به کار می برد تا این فرشتگان آینده ای زیبا داشته باشند. در عین حال کلاس های کاردرمانی و گفتار درمانی در این موسسه رایگان برگزار می گردد. لطفا با نشر این مقاله در شبکه های اجتماعی خود شما نیز در این مسیر همراه ما باشید.

 

پاسخی بگذارید