نقش کاردرمانی در بهبود اوتیسم

نقش کاردرمانی در بهبود اوتیسم
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

نقش کاردرمانی در بهبود اوتیسم (THE ROLE OF OCCUPATIONAL THERAPY IN AUTISM) به عنوان یکی از مؤثرترین روش ها شناخته می شود. این شکل از درمان به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند تا رفتارهای روزمره عادی و عملکرد بهتری داشته باشند. اصولاً ، این مهارتها را به کودک اوتیسم می آموزند که بتوانند از خودشان مراقبت کنند، روابط برقرار کنند و با محیط اطراف خود سازگار شوند.

زمینه های اصلی که از طریق آن ها برنامه های کاردرمانی انجام می شود عبارت اند از:

  • بازی: لگو سازی(ساختمان سازی) ، رنگ آمیزی کردن، معما و پازل حل کردن و …
  • مراقبت از خود: لباس پوشیدن ، حمام کردن ، غذا خوردن ، نظافت ، توالت رفتن و …
  • یادگیری/ آموزش: نوشتن ، نقاشی کردن، برش دادن ، تایپ کردن، سازماندهی کردن، مرتب سازی و توجه به خود داشتن و …

هدف از کاردرمانی در بهبود اوتیسم

هدف از کاردرمانی ارتقاء عملکرد مستقل در همه زمینه های زندگی و جلوگیری از ناتوانی است. درمانگران بر چندین بخش اصلی تمرکز می کنند:

  • پردازش حسی
  • ادراک
  • مهارت های شناختی
  • مهارت های حرکتی بصری
  • مهارت های حرکتی خوب
  • تعامل اجتماعی
  • اعتماد به نفس و عزت نفس

درمانگران با در نظر گرفتن توانایی های اجتماعی، عاطفی، جسمی، شناختی و حسی و با استفاده از مهارت های زندگی مثل نوشتن، توانایی های حسی و بازی کردن در درمان اوتیسم استفاده می کنند. پیشرفت کودک از طریق بهبود نمرات در مدرسه ، پذیرفتن نقش ها(رل) جدید و رضایت شخصی سنجیده می شود.

در کلاس های کاردرمانی اوتیسم چه می گذرد؟

یک جلسه کاردرمانی شامل فعالیتهای خودیاری ، فعالیتهای فیزیکی و بازی های جدولی (پازل و معما) است. کودکان به بازی با لگوها و عروسک تشویق می شوند و با خمیر بازی، اشکال مختلفی ایجاد می کنند. لگد زدن، پرتاب توپ، پرش ، دویدن و دوچرخه سواری انجام می دهند. این فعالیت ها به بهبود هماهنگی عضلات و کنترل رفتاری بدن کمک می کند. مهارت های حرکتی آنها را در انجام کارها و فعالیت ها سریع تر می کند و استقلال آنها را تسهیل می کند.

نقش کاردرمانی در بهبود اوتیسم به این شکل می باشد که کمک می کند تا افراد اوتیستیک با چالش های رایج در خانه یا مدرسه ، از جمله لباس پوشیدن، استفاده از قیچی و تغذیه خود کنار آمده و بتواند این قبیل کارها را انجام دهد. همچنین به سلامت نوجوانانی که در کودکی تشخیص اوتیسم برای آنها داده شده، کمک می کند.

رویکرد مورد استفاده در کاردرمانی با توجه به نیاز هر کودک متفاوت خواهد بود. هیچ درمان ایده آل و واحدی برای همه وجود ندارد.  متخصصین کاردرمانی به همراه خانواده کودک، معلمان و پزشکان، یک برنامه درمانی با توجه به شرایط هر کودک برای بهبودی وی تهیه و اجرا می کنند. یک کاردرمانگر ماهر می تواند اعتماد به نفس فرزند شما را تقویت کند ، مهارت های اساسی زندگی را به آنها بیاموزد و به آنها در انطباق با شرایط جدید کمک کند.
پس از انجام ارزیابی، متخصص کاردرمانی مشخص می کند که باید روی چه مناطقی تمرکز کرد. برخی از فعالیتها در کاردرمانی شامل یک رویکرد چند حسی است. اینها ممکن است شامل دویدن، راه رفتن، چرخاندن، نشستن روی یک توپ تمرینی یا ایستادن روی یک پا باشد. کودک اوتیستیک که فاقد مهارت حرکتی خوب است، از فعالیتهایی که نیاز به توجه و هماهنگی دست و چشم دارند، مانند رنگ آمیزی ، طراحی و نواختن آلات موسیقی ، بهره مند می شود. این شکل از درمان نه تنها نیازهای حسی کودک را برطرف می کند بلکه باعث شکل گیری رفتار آنها می شود و در درازمدت ، به کودک کمک می کند مفهوم بهتری از اطلاعات که به دست می آورد داشته باشد و بتواند مستقل زندگی کنند.

همانطور که در مقاله تشخیص اوتیسم در نوزادان به آن اشاره شد، تشخیص زودهنگام اوتیسم شانس بهبودی را در کودک افزایش می دهد و می تواند به کودک کمک کند تا از روش های درمانی بیشترین استفاده را کند.


“در ‎موسسه خیریه ارمغان حیات شکوفه ها تمامی کلاس های کاردرمانی به صورت رایگان جهت فرشته های اوتیسم برگزار می گردد،جهت شرکت در این کلاس ها با ما تماس بگیرید.”


پاسخی بگذارید